Patenty

27.01.2022

Podstawowe informacje dotyczące działań Urzędu Patentowego Rzeczypolspolitej Polskiej w zakresie ochrony: wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych, wzorów przemysłowych, oznaczenia geograficznego i topografii układów scalonych. Dodatkowe informacje i wytyczne Urzędu Patentowego RP dotyczące ochrony własności przemysłowej dostępne są w linkach dołączonych do danego zagadnienia.

Głównym zadaniem Urzędu Patentowego RP jest udzielanie praw wyłącznych na przedmioty ochrony własności przemysłowej, którymi są:

  • wynalazki i wzory użytkowe,
  • znaki towarowe,
  • wzory przemysłowe,
  • oznaczenia geograficzne,
  • topografie układów scalonych.

Procedura krajowa dla wynalazków i wzorów użytkowych

Procedura krajowa jest wdrażana na wniosek zgłaszającego, podaniem – skierowanym do Urzędu Patentowego RP o udzielenie ochrony na zgłaszane przez niego rozwiązanie – wynalazek lub wzór użytkowy. Otrzymana ochrona obejmuje wyłącznie terytorium Polski. Procedura krajowa jest prowadzona w języku narodowym państwa, w którym dokonano takiego zgłoszenia i jest tańsza w przeciwieństwie do procedur regionalnych i międzynarodowych prowadzonych przez ponadnarodowe Urzędy ds. Własności Intelektualnych.

W procedurze udzielenia patentu lub prawa ochronnego można wyodrębnić następujące etapy:

https://uprp.gov.pl/pl/przedmioty-ochrony/wynalazki-i-wzory-uzytkowe/wynalazki-i-wzory-uzytkowe-procedura-krajowa 

Dokumentacja zgłoszeniowa

Zgłoszenie wynalazku lub wzoru użytkowego wymaga zastosowania szczególnej formy dokumentacji zgłoszeniowej, która powinna spełniać szereg wymogów formalnych pod względem prawnym.

Zgłoszenie wynalazku lub wzoru użytkowego w celu uzyskania patentu lub prawa ochronnego (zgodnie z art. 31 ust. 1 i 2 w związku z art. 97 ust. 1, 2 i 6 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 286, 288, 1086) powinno zawierać:

  • podanie z oznaczeniem zgłaszającego, określenie przedmiotu zgłoszenia i wniosek o udzielenie patentu lub prawa ochronnego,
  • opis wynalazku/wzoru użytkowego prezentujący jego istotę (w 1 egz.),
  • zastrzeżenie lub zastrzeżenia patentowe/ochronne (w 1 egz.),
  • skrót opisu (w 1 egz.),
  • rysunki (dla wynalazku, jeśli są one konieczne do jego zrozumienia; dla wzoru użytkowego - obowiązkowe - w 1 egz.).

Dodatkowo zgłoszenie wynalazku/wzoru użytkowego powinno zawierać:

https://uprp.gov.pl/pl/przedmioty-ochrony/wynalazki-i-wzory-uzytkowe/wynalazki-i-wzory-uzytkowe-procedura-krajowa/dokumentacja-zgloszeniowa 

Opłaty zgłoszeniowe

Warunkiem rozpoczęcia postępowania przed Urzędem Patentowym RP dla uzyskania ochrony jest wniesienie opłaty za zgłoszenie zgodnie z tabelą opłat.

Opłata zgłoszeniowa powinna być uiszczona jednocześnie z wniesieniem podania, jeśli Urząd Patentowy stwierdzi brak opłaty, zgłaszający zostanie wezwany do jej uregulowania pod rygorem umorzenia postępowania. Wówczas opłata za zgłoszenie powinna zostać wniesiona w ciągu jednego miesiąca od daty doręczenia wezwania Urzędu Patentowego.

Jeżeli zgłaszający wykaże, brak możliwości poniesienia opłat za zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, znaku towarowego lub wzoru przemysłowego w pełnej kwocie, Urząd Patentowy, na wniosek zgłaszającego, może obniżyć kwotę opłaty do wartości nie niższej niż 20% opłaty należnej.

https://uprp.gov.pl/pl/przedmioty-ochrony/wynalazki-i-wzory-uzytkowe/wynalazki-i-wzory-uzytkowe-procedura-krajowa/oplaty-zgloszeniowe 

Opłaty za ochronę

Ochrona wynalazku (patent) trwa 20 lat, a ochrona wzoru użytkowego – 10 lat od daty zgłoszenia. Właściwe wnoszenie opłat za kolejne okresy ochrony, stanowi główny warunek utrzymania ochrony.

Opłaty za ochronę wnoszone są po dostarczeniu zgłaszającemu decyzji warunkowej o udzieleniu prawa. Opłaty wnoszone są przez uprawnionego lub regulaminowo ustanowionego pełnomocnika.

https://uprp.gov.pl/pl/przedmioty-ochrony/wynalazki-i-wzory-uzytkowe/wynalazki-i-wzory-uzytkowe-procedura-krajowa/oplaty-za-ochrone 

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.