Folia biodegradowalna na bazie komponentów organicznych

13.12.2022 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

9k=wMA3IEiPNuiSAMAAAAASUVORK5CYII=ZKBOBtp76+VwAAAABJRU5ErkJggg==

Współpraca dwóch wydziałów Politechniki Częstochowskiej przyniosła efekt w postaci bardzo pożytecznego rozwiązania. Dr hab. Magdalena Zabochnicka, prof. PCz oraz dr hab. inż. Michał Szota, prof. PCz opracowali wynalazek – biodegradowalną folię.

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania folii na bazie komponentów służąca zwłaszcza do przechowywania produktów spożywczych, kosmetycznych, medycznych i zastosowań w przemyśle rolniczym.

Folia w całości lub znacznej części jest biodegradowalna, nie zawiera toksycznych składników, jest elastyczna i charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

wOs74KDsConDAAAAABJRU5ErkJggg==

Zdjęcie biodegradowalnej folii 

Główną przewagą wynalazku nad podobnymi rozwiązaniami jest innowacyjny skład polimerów biodegradowalnych na bazie komponentów z glonów i wypełniaczy. Dodatkowo jest to rozwiązanie typu NO WASTE procesu, zgodnie z modelem Gospodarki o Obiegu Zamkniętym mającej na celu m.in. zapobieganie powstawaniu odpadów, recykling oraz wykorzystanie innych sposobów odzysku oraz unieszkodliwiania.

W związku z regulacjami prawnymi zalecającymi zastępowanie tworzyw sztucznych, takich jak PE, PP, PVC przez biotworzywa można z dużą pewnością stwierdzić, że biotworzywa znajdą zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki.

Potencjał polimerów biodegradowalnych jest kierowany wszędzie tam, gdzie celem jest wykorzystywanie ekologicznych opakowań w branży:

  • spożywczej,
  • farmaceutycznej,
  • kosmetycznej,
  • suplementów diety,
  • rolniczej.

Biotworzywo może znaleźć zastosowanie na coraz większej liczbie rynków, m.in. opakowań dla produktów gastronomicznych, elektroniki użytkowej, motoryzacji, rolnictwa/ogrodu i zabawek, przemysłu tekstylnego oraz wielu innych segmentów. Branża opakowań pozostaje największym obszarem dla zastosowań biotworzyw - w 2019 roku opakowania stanowiły ponad 53 procent (1,14 mln ton) całego rynku biotworzyw. Motoryzacja, transport i budownictwo znacznie zwiększyły swój udział w rynku zapotrzebowania na opakowania.

W 2021 roku dokonano 10 zgłoszeń patentowych do Urzędu Patentowego RP i jednego zgłoszenia europejskiego dla tego bardzo potrzebnego rozwiązania.

TO NAPRAWDĘ DZIAŁA !!!!!!

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZYM ROZWIĄZANIEM.

Więcej informacji można uzyskać w Centrum Transferu Technologii Politechniki Częstochowskiej

Galeria zdjęć

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.