Warstwowa osłona tracheostomijna

OPIS

Przedmiotem wynalazku jest warstwowa osłona tracheostomijna, stosowana do ochrony dróg oddechowych po zabiegach tracheostomii. Wynalazek posiada połączone ze sobą na krawędziach co najmniej trzy warstwy materiałowe z których warstwy zewnętrzne (2 i 4) są z tkaniny materiałowej, a wewnętrzną stanowi filtr HEPA (3) zawierający nanocząstki monokrystaliczne srebra w ilości od 10 do 25 ppm, gdzie nanocząstki mają kształt płatków o wymiarach od 0,2 do 5 nm i grubości od jednej do 10 warstw atomowych. Znane są z przemysłu osłony tracheostomijne w postaci chustek, apaszek lub masek. Same rury tracheotomijne są zasłaniane miękkimi opaskami materiałowymi. Są to rozwiązania materiałowe z różnego rodzaju siateczek lub tkanin bambusowych. Znane są także z rynku maski tracheostomijne wykonane z miękkiego przezroczystego winylu. Istniejące osłony nie posiadają takich rozwiązań, które wspomagałyby aktywnie zabezpieczenie otworu tracheostomijnego przed zakażeniem. Niestety, takie sytuacje u pacjentów są niezwykle częste.

Tytuł Warstwowa osłona tracheostomijna
Numer zgłoszenia w UP P.433852
Numer prawa wyłącznego Pat.241331
Data zgłoszenia do UP 2020-05-10
Data udzielenia prawa 2022-06-22
Status w UP Prawo w mocy

ZDJĘCIA

Zobacz również

25.07.2024

Urządzenie do segregacji wiórów tytanowych

Urządzenie do segregacji wiórów tytanowych charakteryzuje się tym, że składa się z trzech niepołączonych ze sobą na stałe elementów urządzenia przesiewowego, bębna przesiewowego oraz wirówki, gdzie urządzenie przesiewowe ma sita (1) korzystnie z oczkami

24.07.2024

Wymienny wkład ochronny

Wymienny wkład ochronny charakteryzuje się tym, że składa się z połączonych ze sobą co najmniej trzech warstw ochronnych, gdzie warstwy zewnętrzne (1, 3) stanowi materiał tekstylny, a warstwę wewnętrzną (2) stanowi filtr HEPA z cząsteczkami nanosrebra (4)

dr hab. inż. Piotr Szota, prof. PCz

Wydział

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Dyscyplina naukowa

Inżynieria materiałowa

Twórcy

  1. Marcin Nabiałek
  2. Katarzyna Błoch
  3. Wojciech Musialik
  4. Janusz Jerzy Wysłocki

Kategorie

Patenty

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.