Bloczek fundamentowy

OPIS

Przedmiotem wynalazku jest bloczek fundamentowy i sposób jego wytwarzania. Bloczek ma zastosowanie w budownictwie - jako element ścian fundamentowych, w szczególności ścian piwnic narażonych na zawilgocenie. Bloczek fundamentowy zawiera element grzejny i charakteryzuje się tym, że w połowie wysokości ma usytuowane w płaszczyźnie poziomej 12 i zatopione w mieszance betonowej siatkę (3) z włókna szklanego oraz ułożony na niej samoregulujący grzejny przewód (1) z wodoszczelną i zabezpieczoną przed wnikaniem obcych ciał stałych końcówką (2). Rozmiar i umiejscowienie grzejnego przewodu (1) jest dobrane tak, że grubość otuliny (4) wynosi co najmniej 10 mm. Sposób wytwarzania bloczka charakteryzuje się tym, że najpierw wypełnia się formę mieszanką betonową do połowy wysokości i po jej zagęszczeniu, zatapia się w niej dystansujące wkładki (5) w dwóch równoległych do dłuższych ścianek (6) rzędach tak, że odległość każdej z narożnych wkładek (5) od najbliższej krótszej ścianki (7) stanowi 1/15 jego długości, odległość każdego rzędu od najbliższej dłuższej ścianki (6) stanowi 1/8 jego szerokości, a odległość każdej z wkładek (5) od dna bloczka stanowi 1/12 jego wysokości. Następnie zatapia się siatkę (3) z włókna szklanego z ułożonym na niej przewodem (1). Odległość przewodu (1) od ścianek formy na całym obwodzie wynosi co najmniej 10 mm tworząc otulinę (4), a jego końcówka (2) przylega do ścianki formy. W następnej kolejności uzupełnia się formę do wysokości grzejnego bloczka mieszanką betonową, którą się zagęszcza. Tak przygotowany bloczek wyjmuje się z formy po upływie od 6 do 10 godzin, a następnie poddaje się go pielęgnacji przez co najmniej 7 dni.

Tytuł Bloczek fundamentowy
Numer zgłoszenia w UP P.429198
Numer prawa wyłącznego Pat.236686
Data zgłoszenia do UP 2019-03-08
Data udzielenia prawa 2020-10-20
Status w UP  Prawo w mocy

ZDJĘCIA

Zobacz również

24.07.2024

Zestaw izolacyjny do okien jednoramowych z szybami zespolonymi

Przedmiotem wzoru użytkowego jest zestaw izolacyjny do okien jednoramowych z szybami zespolonymi zawierający szklaną płytę oraz obwodową uszczelkę, który charakteryzuje się tym, że ma szczelnie osadzone w płycie (1) ze szkła akrylowego przyssawki (3)

24.07.2024

Wielowarstwowa rura drenażowa

Przedmiotem patentu jest wielowarstwowa rura drenażowa z rękawem zewnętrznym z geowłókniny filtracyjnej charakteryzująca się tym, że składa się z rękawa (1), we wnętrzu którego jest kompozytowa wielowarstwowa rura drenażowa o przekroju koła, która

dr inż. Jacek Nawrot

Wydział

Wydział Budownictwa

Dyscyplina naukowa

Inżynieria lądowa i transport

Twórcy

  1. Maciej Major
  2. Mariusz Kosiń

Kategorie

Patenty

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.